See ын on Wiktionary
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "1",
"2": "d",
"3": "D"
},
"expansion": "d",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "derived terms",
"2": "derived"
},
"expansion": "derived",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "qfa-yen-pro",
"3": "*kʰen<t:wood, tree>",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Yeniseian *kʰen (“wood, tree”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "qfa-yen-pro",
"3": "*kʰen<t:wood, tree>",
"nocap": "1"
},
"expansion": "derived from Proto-Yeniseian *kʰen (“wood, tree”)",
"name": "der+"
}
],
"etymology_text": "Probably derived from Proto-Yeniseian *kʰen (“wood, tree”)?",
"forms": [
{
"form": "ɨ̄n",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "ыныӈ",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "noun",
"3": "plural ыныӈ",
"g": "",
"tr": "ɨ̄n"
},
"expansion": "ын (ɨ̄n) (plural ыныӈ)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ket",
"lang_code": "ket",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "46 0 54",
"kind": "other",
"name": "Ket actional nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"heartwood (wood from the firm side of a tree trunk)"
],
"id": "en-ын-ket-noun-ZuBXjH67",
"links": [
[
"heartwood",
"heartwood"
],
[
"wood",
"wood#English"
],
[
"firm",
"firm#English"
],
[
"tree trunk",
"tree trunk#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ɯˑn˧]"
}
],
"word": "ын"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "qfa-yen-pro",
"3": "*Hɯn<t:two>",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Yeniseian *Hɯn (“two”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "qfa-yen-pro",
"3": "*Hɯn<t:two>"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Yeniseian *Hɯn (“two”)",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "*wen"
},
"expansion": "*wen",
"name": "italic"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Yeniseian *Hɯn (“two”), possibly from earlier *wen.",
"forms": [
{
"form": "ɨ̄n",
"tags": [
"romanization"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "numeral",
"3": "counting form ынаӈ <abbr title=\"animate\">anim</abbr>, ынам <abbr title=\"inanimate\">inan</abbr>",
"tr": "ɨ̄n"
},
"expansion": "ын (ɨ̄n) (counting form ынаӈ anim, ынам inan)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ket",
"lang_code": "ket",
"pos": "num",
"senses": [
{
"glosses": [
"two"
],
"id": "en-ын-ket-num-P8TM~nRY",
"links": [
[
"two",
"two"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ɯˑn˧]"
}
],
"word": "ын"
}
{
"etymology_number": 3,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "qfa-yke-pro",
"3": "*ɯ̄ˑn<t:lift, raise><pos:verb>",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Ketic *ɯ̄ˑn (“lift, raise”, verb)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "qfa-yke-pro",
"3": "*ɯ̄ˑn<t:lift, raise><pos:verb>"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Ketic *ɯ̄ˑn (“lift, raise”, verb)",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "qfa-yen-pro",
"2": "*ɯt<t:take, carry away><pos:verb base>"
},
"expansion": "Proto-Yeniseian *ɯt (“take, carry away”, verb base)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "ынь<t:sled runner>"
},
"expansion": "Ket ынь (ɨ̄nʲ, “sled runner”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Ketic *ɯ̄ˑn (“lift, raise”, verb). Perhaps also related to Proto-Yeniseian *ɯt (“take, carry away”, verb base). Most likely also related to Ket ынь (ɨ̄nʲ, “sled runner”).",
"forms": [
{
"form": "ɨ̄n",
"tags": [
"romanization"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "verb",
"3": "action nominal",
"tr": "ɨ̄n"
},
"expansion": "ын (ɨ̄n) (action nominal)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ket",
"lang_code": "ket",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "46 0 54",
"kind": "other",
"name": "Ket actional nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "18 0 82",
"kind": "other",
"name": "Ket entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "26 0 74",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "27 0 73",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"lifting, the act of lifting"
],
"id": "en-ын-ket-verb-ll2DxIut",
"links": [
[
"lifting",
"lifting"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ɯˑn˧]"
}
],
"word": "ын"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "udm",
"2": "urj-prm-pro",
"3": "*ȯn"
},
"expansion": "Proto-Permic *ȯn",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "udm",
"2": "urj-pro",
"3": "*owdeme"
},
"expansion": "Proto-Uralic *owdeme",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "mrj",
"2": "амаш"
},
"expansion": "Western Mari амаш (amaš)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "uudin"
},
"expansion": "Finnish uudin",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "kpv",
"2": "вон"
},
"expansion": "Komi-Zyrian вон (von)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "koi",
"2": "ӧн"
},
"expansion": "Komi-Permyak ӧн (ön)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Permic *ȯn, from Proto-Uralic *owdeme. Cognates include Western Mari амаш (amaš) and Finnish uudin.\nPermic cognates include Komi-Zyrian вон (von) and Komi-Permyak ӧн (ön).",
"forms": [
{
"form": "yn",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ын",
"roman": "yn",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёс",
"roman": "ynjos",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэз",
"roman": "ynez",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыз",
"roman": "ynjosyz",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынлэн",
"roman": "ynlen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёслэн",
"roman": "ynjoslen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынлы",
"roman": "ynly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёслы",
"roman": "ynjosly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынлэсь",
"roman": "ynleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёслэсь",
"roman": "ynjosleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэн",
"roman": "ynen",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсын",
"roman": "ynjosyn",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "ынтэк",
"roman": "yntek",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёстэк",
"roman": "ynjostek",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынъя",
"roman": "ynja",
"source": "declension",
"tags": [
"adverbial",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсъя",
"roman": "ynjosja",
"source": "declension",
"tags": [
"adverbial",
"plural"
]
},
{
"form": "ынын",
"roman": "ynyn",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсын",
"roman": "ynjosyn",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэ",
"roman": "yne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсы",
"roman": "ynjosy",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынысь",
"roman": "ynyś",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсысь",
"roman": "ynjosyś",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынысьен",
"roman": "ynyśjen",
"source": "declension",
"tags": [
"egressive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсысьен",
"roman": "ynjosyśjen",
"source": "declension",
"tags": [
"egressive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынозь",
"roman": "ynoź",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "ынъёсозь",
"roman": "ynjosoź",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "ынэтӥ",
"roman": "yneti",
"source": "declension",
"tags": [
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсытӥ",
"roman": "ynjosyti",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "ынлань",
"roman": "ynlań",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёслань",
"roman": "ynjoslań",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ынэ",
"roman": "yne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсы",
"roman": "ynjosy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынме",
"roman": "ynme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсме",
"roman": "ynjosme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэлэн",
"roman": "ynelen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсылэн",
"roman": "ynjosylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэлы",
"roman": "ynely",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсылы",
"roman": "ynjosyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэлэсь",
"roman": "yneleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсылэсь",
"roman": "ynjosyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэным",
"roman": "ynenym",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыным",
"roman": "ynjosynym",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ынэд",
"roman": "yned",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыд",
"roman": "ynjosyd",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ындэ",
"roman": "ynde",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёстэ",
"roman": "ynjoste",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэдлэн",
"roman": "ynedlen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыдлэн",
"roman": "ynjosydlen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэдлы",
"roman": "ynedly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыдлы",
"roman": "ynjosydly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэдлэсь",
"roman": "ynedleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыдлэсь",
"roman": "ynjosydleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэныд",
"roman": "ynenyd",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыныд",
"roman": "ynjosynyd",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ынэз",
"roman": "ynez",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыз",
"roman": "ynjosyz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынзэ",
"roman": "ynze",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёссэ",
"roman": "ynjosse",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэзлэн",
"roman": "ynezlen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсызлэн",
"roman": "ynjosyzlen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэзлы",
"roman": "ynezly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсызлы",
"roman": "ynjosyzly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэзлэсь",
"roman": "ynezleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсызлэсь",
"roman": "ynjosyzleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэныз",
"roman": "ynenyz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыныз",
"roman": "ynjosynyz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ынмы",
"roman": "ynmy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсмы",
"roman": "ynjosmy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынмэс",
"roman": "ynmes",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсмес",
"roman": "ynjosmes",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынмылэн",
"roman": "ynmylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсмылэн",
"roman": "ynjosmylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынмылы",
"roman": "ynmyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсмылы",
"roman": "ynjosmyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынмылэсь",
"roman": "ynmyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсмылэсь",
"roman": "ynjosmyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэнымы",
"roman": "ynenymy",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсынымы",
"roman": "ynjosynymy",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ынды",
"roman": "yndy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсты",
"roman": "ynjosty",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ындэс",
"roman": "yndes",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёстэс",
"roman": "ynjostes",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ындылэн",
"roman": "yndylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёстылэн",
"roman": "ynjostylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ындылы",
"roman": "yndyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёстылы",
"roman": "ynjostyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ындылэсь",
"roman": "yndyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёстылэсь",
"roman": "ynjostyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэныды",
"roman": "ynenydy",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыныды",
"roman": "ynjosynydy",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ынзы",
"roman": "ynzy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёссы",
"roman": "ynjossy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынзэс",
"roman": "ynzes",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёссэс",
"roman": "ynjosses",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынзылэн",
"roman": "ynzylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёссылэн",
"roman": "ynjossylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынзылы",
"roman": "ynzyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёссылы",
"roman": "ynjossyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынзылэсь",
"roman": "ynzyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёссылэсь",
"roman": "ynjossyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэнызы",
"roman": "ynenyzy",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсынызы",
"roman": "ynjosynyzy",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "udm",
"2": "noun"
},
"expansion": "ын • (yn)",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ын"
]
}
],
"lang": "Udmurt",
"lang_code": "udm",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Udmurt entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"canopy"
],
"id": "en-ын-udm-noun-~uXf1GsS",
"links": [
[
"canopy",
"canopy"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈɯ̈n]"
},
{
"rhymes": "-ɯ̈n"
}
],
"word": "ын"
}
{
"categories": [
"Ket actional nominals",
"Ket entries with incorrect language header",
"Ket lemmas",
"Ket nouns",
"Ket terms derived from Proto-Ketic",
"Ket terms derived from Proto-Yeniseian",
"Ket terms inherited from Proto-Ketic",
"Ket verbs",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "1",
"2": "d",
"3": "D"
},
"expansion": "d",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "derived terms",
"2": "derived"
},
"expansion": "derived",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "qfa-yen-pro",
"3": "*kʰen<t:wood, tree>",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Yeniseian *kʰen (“wood, tree”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "qfa-yen-pro",
"3": "*kʰen<t:wood, tree>",
"nocap": "1"
},
"expansion": "derived from Proto-Yeniseian *kʰen (“wood, tree”)",
"name": "der+"
}
],
"etymology_text": "Probably derived from Proto-Yeniseian *kʰen (“wood, tree”)?",
"forms": [
{
"form": "ɨ̄n",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "ыныӈ",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "noun",
"3": "plural ыныӈ",
"g": "",
"tr": "ɨ̄n"
},
"expansion": "ын (ɨ̄n) (plural ыныӈ)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ket",
"lang_code": "ket",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"heartwood (wood from the firm side of a tree trunk)"
],
"links": [
[
"heartwood",
"heartwood"
],
[
"wood",
"wood#English"
],
[
"firm",
"firm#English"
],
[
"tree trunk",
"tree trunk#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ɯˑn˧]"
}
],
"word": "ын"
}
{
"categories": [
"Ket actional nominals",
"Ket entries with incorrect language header",
"Ket lemmas",
"Ket numerals",
"Ket terms derived from Proto-Ketic",
"Ket terms derived from Proto-Yeniseian",
"Ket terms inherited from Proto-Ketic",
"Ket terms inherited from Proto-Yeniseian",
"Ket verbs",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "qfa-yen-pro",
"3": "*Hɯn<t:two>",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Yeniseian *Hɯn (“two”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "qfa-yen-pro",
"3": "*Hɯn<t:two>"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Yeniseian *Hɯn (“two”)",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "*wen"
},
"expansion": "*wen",
"name": "italic"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Yeniseian *Hɯn (“two”), possibly from earlier *wen.",
"forms": [
{
"form": "ɨ̄n",
"tags": [
"romanization"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "numeral",
"3": "counting form ынаӈ <abbr title=\"animate\">anim</abbr>, ынам <abbr title=\"inanimate\">inan</abbr>",
"tr": "ɨ̄n"
},
"expansion": "ын (ɨ̄n) (counting form ынаӈ anim, ынам inan)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ket",
"lang_code": "ket",
"pos": "num",
"senses": [
{
"glosses": [
"two"
],
"links": [
[
"two",
"two"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ɯˑn˧]"
}
],
"word": "ын"
}
{
"categories": [
"Ket actional nominals",
"Ket entries with incorrect language header",
"Ket lemmas",
"Ket terms derived from Proto-Ketic",
"Ket terms inherited from Proto-Ketic",
"Ket verbs",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 3,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "qfa-yke-pro",
"3": "*ɯ̄ˑn<t:lift, raise><pos:verb>",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Ketic *ɯ̄ˑn (“lift, raise”, verb)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "qfa-yke-pro",
"3": "*ɯ̄ˑn<t:lift, raise><pos:verb>"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Ketic *ɯ̄ˑn (“lift, raise”, verb)",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "qfa-yen-pro",
"2": "*ɯt<t:take, carry away><pos:verb base>"
},
"expansion": "Proto-Yeniseian *ɯt (“take, carry away”, verb base)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "ынь<t:sled runner>"
},
"expansion": "Ket ынь (ɨ̄nʲ, “sled runner”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Ketic *ɯ̄ˑn (“lift, raise”, verb). Perhaps also related to Proto-Yeniseian *ɯt (“take, carry away”, verb base). Most likely also related to Ket ынь (ɨ̄nʲ, “sled runner”).",
"forms": [
{
"form": "ɨ̄n",
"tags": [
"romanization"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ket",
"2": "verb",
"3": "action nominal",
"tr": "ɨ̄n"
},
"expansion": "ын (ɨ̄n) (action nominal)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ket",
"lang_code": "ket",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"lifting, the act of lifting"
],
"links": [
[
"lifting",
"lifting"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ɯˑn˧]"
}
],
"word": "ын"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "udm",
"2": "urj-prm-pro",
"3": "*ȯn"
},
"expansion": "Proto-Permic *ȯn",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "udm",
"2": "urj-pro",
"3": "*owdeme"
},
"expansion": "Proto-Uralic *owdeme",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "mrj",
"2": "амаш"
},
"expansion": "Western Mari амаш (amaš)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "uudin"
},
"expansion": "Finnish uudin",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "kpv",
"2": "вон"
},
"expansion": "Komi-Zyrian вон (von)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "koi",
"2": "ӧн"
},
"expansion": "Komi-Permyak ӧн (ön)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Permic *ȯn, from Proto-Uralic *owdeme. Cognates include Western Mari амаш (amaš) and Finnish uudin.\nPermic cognates include Komi-Zyrian вон (von) and Komi-Permyak ӧн (ön).",
"forms": [
{
"form": "yn",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ын",
"roman": "yn",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёс",
"roman": "ynjos",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэз",
"roman": "ynez",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыз",
"roman": "ynjosyz",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынлэн",
"roman": "ynlen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёслэн",
"roman": "ynjoslen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынлы",
"roman": "ynly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёслы",
"roman": "ynjosly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынлэсь",
"roman": "ynleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёслэсь",
"roman": "ynjosleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэн",
"roman": "ynen",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсын",
"roman": "ynjosyn",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "ынтэк",
"roman": "yntek",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёстэк",
"roman": "ynjostek",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынъя",
"roman": "ynja",
"source": "declension",
"tags": [
"adverbial",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсъя",
"roman": "ynjosja",
"source": "declension",
"tags": [
"adverbial",
"plural"
]
},
{
"form": "ынын",
"roman": "ynyn",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсын",
"roman": "ynjosyn",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэ",
"roman": "yne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсы",
"roman": "ynjosy",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынысь",
"roman": "ynyś",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсысь",
"roman": "ynjosyś",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынысьен",
"roman": "ynyśjen",
"source": "declension",
"tags": [
"egressive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсысьен",
"roman": "ynjosyśjen",
"source": "declension",
"tags": [
"egressive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынозь",
"roman": "ynoź",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "ынъёсозь",
"roman": "ynjosoź",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "ынэтӥ",
"roman": "yneti",
"source": "declension",
"tags": [
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсытӥ",
"roman": "ynjosyti",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "ынлань",
"roman": "ynlań",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёслань",
"roman": "ynjoslań",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ынэ",
"roman": "yne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсы",
"roman": "ynjosy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынме",
"roman": "ynme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсме",
"roman": "ynjosme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэлэн",
"roman": "ynelen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсылэн",
"roman": "ynjosylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэлы",
"roman": "ynely",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсылы",
"roman": "ynjosyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэлэсь",
"roman": "yneleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсылэсь",
"roman": "ynjosyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэным",
"roman": "ynenym",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыным",
"roman": "ynjosynym",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ынэд",
"roman": "yned",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыд",
"roman": "ynjosyd",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ындэ",
"roman": "ynde",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёстэ",
"roman": "ynjoste",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэдлэн",
"roman": "ynedlen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыдлэн",
"roman": "ynjosydlen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэдлы",
"roman": "ynedly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыдлы",
"roman": "ynjosydly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэдлэсь",
"roman": "ynedleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыдлэсь",
"roman": "ynjosydleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэныд",
"roman": "ynenyd",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыныд",
"roman": "ynjosynyd",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ынэз",
"roman": "ynez",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыз",
"roman": "ynjosyz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынзэ",
"roman": "ynze",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёссэ",
"roman": "ynjosse",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэзлэн",
"roman": "ynezlen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсызлэн",
"roman": "ynjosyzlen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэзлы",
"roman": "ynezly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсызлы",
"roman": "ynjosyzly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэзлэсь",
"roman": "ynezleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсызлэсь",
"roman": "ynjosyzleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэныз",
"roman": "ynenyz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыныз",
"roman": "ynjosynyz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ынмы",
"roman": "ynmy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсмы",
"roman": "ynjosmy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынмэс",
"roman": "ynmes",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсмес",
"roman": "ynjosmes",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынмылэн",
"roman": "ynmylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсмылэн",
"roman": "ynjosmylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынмылы",
"roman": "ynmyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсмылы",
"roman": "ynjosmyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынмылэсь",
"roman": "ynmyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсмылэсь",
"roman": "ynjosmyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэнымы",
"roman": "ynenymy",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсынымы",
"roman": "ynjosynymy",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ынды",
"roman": "yndy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсты",
"roman": "ynjosty",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ындэс",
"roman": "yndes",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёстэс",
"roman": "ynjostes",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ындылэн",
"roman": "yndylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёстылэн",
"roman": "ynjostylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ындылы",
"roman": "yndyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёстылы",
"roman": "ynjostyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ындылэсь",
"roman": "yndyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёстылэсь",
"roman": "ynjostyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэныды",
"roman": "ynenydy",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсыныды",
"roman": "ynjosynydy",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ынзы",
"roman": "ynzy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёссы",
"roman": "ynjossy",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынзэс",
"roman": "ynzes",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёссэс",
"roman": "ynjosses",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынзылэн",
"roman": "ynzylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёссылэн",
"roman": "ynjossylen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ынзылы",
"roman": "ynzyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёссылы",
"roman": "ynjossyly",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынзылэсь",
"roman": "ynzyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёссылэсь",
"roman": "ynjossyleś",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ынэнызы",
"roman": "ynenyzy",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "ынъёсынызы",
"roman": "ynjosynyzy",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "udm",
"2": "noun"
},
"expansion": "ын • (yn)",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ын"
]
}
],
"lang": "Udmurt",
"lang_code": "udm",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Udmurt/ɯ̈n",
"Rhymes:Udmurt/ɯ̈n/1 syllable",
"Udmurt entries with incorrect language header",
"Udmurt lemmas",
"Udmurt nouns",
"Udmurt terms derived from Proto-Permic",
"Udmurt terms derived from Proto-Uralic",
"Udmurt terms inherited from Proto-Permic",
"Udmurt terms inherited from Proto-Uralic",
"Udmurt terms with IPA pronunciation"
],
"glosses": [
"canopy"
],
"links": [
[
"canopy",
"canopy"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈɯ̈n]"
},
{
"rhymes": "-ɯ̈n"
}
],
"word": "ын"
}
Download raw JSONL data for ын meaning in All languages combined (17.6kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: counting form ынаӈ anim",
"path": [
"ын"
],
"section": "Ket",
"subsection": "numeral",
"title": "ын",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: ынам inan",
"path": [
"ын"
],
"section": "Ket",
"subsection": "numeral",
"title": "ын",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: action nominal",
"path": [
"ын"
],
"section": "Ket",
"subsection": "verb",
"title": "ын",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"ын"
],
"section": "Udmurt",
"subsection": "noun",
"title": "ын",
"trace": "started on line 191, detected on line 191"
}
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"ын"
],
"section": "Udmurt",
"subsection": "noun",
"title": "ын",
"trace": "started on line 2, detected on line 191"
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"ын"
],
"section": "Udmurt",
"subsection": "noun",
"title": "ын",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"ын"
],
"section": "Udmurt",
"subsection": "noun",
"title": "ын",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.